Menu

-Postanowiłem pomóc chłopakom, ponieważ nie mają budżetu na wyjazd na MS do Argentyny, a jestem za tym aby propagować ten sport! na cel akcji przeznaczę koszulkę Kadry Reprezentacji Polski z moim numerem, nazwiskiem i dedykacją! – mówił Marisz Czerkawski, wybitny Reprezentant Polski w Hokeju na lodzie

Mariusz Czerkawski swoją karierę rozpoczynał w znanym polskim klubie GKS Tychy.

W 1991 r. w wieku 19 lat jako najmłodszy laureat w historii otrzymał  Złoty Kij dla najlepszego hokeisty w Polsce.

Był wielokrotnym reprezentantem Polski. Na początku kariery występował w reprezentacji Polski juniorów. Został najlepszym strzelcem podczas Mistrzostw Europy Juniorów w 1990. Na Mistrzostwach Świata Juniorów Grupy B w 1991 był najlepszym strzelcem, najlepiej punktującym graczem oraz został wybrany Najbardziej Wartościowym Graczem zawodów.

Wystąpił na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville w 1992 roku oraz w pięciu Mistrzostwach Świata (1991 Jugosławia, 1992 Czechosłowacja, 1998 Słowenia, 2000 Polska, 2002 Szwecja).

Zakończenie kariery sportowej ogłosił 24 lipca 2008 roku, ale swój ostatni mecz w PLH rozegrał 25 stycznia 2009 roku w Tychach. Było to spotkanie GKS Tychy – Energa Stoczniowiec Gdańsk, po którym Prezydent Miasta poinformował o przyznaniu Mariuszowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta.