W dniach 10-11 grudnia 2016 r. w Otwocku na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych  odbyły się Mistrzostwa Polski Freestyle Slalom 2016. Na zawodach pojawiła się cała Polska czołówka tej młodej, ale bardzo szybko rozwijającej się dyscypliny sportowej.

Ponad 90 zawodników, około 20 wolontariuszy, 6 sędziów, 5 konkurencji, 4 kategorie, 2 dni zawodów, 1 Mikołaj – to podstawowe liczby obrazujące te zawody. Jednak nie liczby tworzą atmosferę jaka panowała w sobotę i niedzielę. Krótko mówiąc – było to święto freestylu.

Zawody rozpoczęły się od konkurencji Classic Freestyle Slalom. Tutaj nie było niespodzianek. Zwyciężyli w swoich kategoriach: Klaudia Hartmanis, Michał Sulinowski, Justyna Czapla oraz Eryk Koszela.
Zaraz po zakończeniu pierwszej konkurencji odbyło się oficjalne otwarcie Mistrzostw. Otwarcia dokonał prezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich Bartosz Pisarek, który przybył na zawody razem z wiceprezesem Pawłem Kordasem. Podczas uroczystości otwarcia przedstawiciele PZSW wręczyli Klaudii Hartmanis dyplom za zdobycie medali podczas Mistrzostw Świata oraz godne reprezentowanie Polski.

Kolejną rozgrywaną konkurencją był Speed Slalom. Z powodu za krótkiej sali gimnastycznej finały odbywały się na skróconym rozbiegu. Nie przeszkadzało to jednak wyłonić najlepszych slalomowców w Polsce w 2016 roku. Wielką niespodzianką tych zawodów była Patrycja Najda ze Szkółki Rolkowej Wodzu z Rzeszowa, która niespodziewanie wygrała kategorię junior kobiet. W pozostałych kategoriach nie było już niespodzianek. Wygrali: Paulina Czapla, Michał Sulinowski i Eryk Koszela.

Ostatnią konkurencją pierwszego dnia Mistrzostw był Pair Classic Freestyle Slalom. Wystartowały 4 pary. Dużą niespodzianką było zajęcie 3 miejsca pary Nadia Jeziorek i Małgorzata Piszczadowska z UKS Wilki Otwock. Ośmiolatkom udało się pokonać dużo starszych i bardziej doświadczonych kolegów. Zwyciężyła para nr 1 w rankingu World Slalom Series, Klaudia Hartmanis i Michał Sulinowski. Na drugim miejscu uplasowała się para ze Szkółki Rolkowej Wodzu z Rzeszowa, Patrycja Najda i Magdalena Dziama.

Po zakończeniu konkurencji odbyły się dekoracje najlepszych zawodników. Statuetki i dyplomy wręczał Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak.

Wieczorem były obchodzone III Urodziny Wilków czyli III rocznica powstania klubu. Na początku najlepsi zawodnicy klubu z Otwocka zostali uhonorowani dyplomami od Prezydenta Miasta Otwocka i Starosty Otwockiego. Byli to:

• Marika Jeziorek – reprezentantka Polski w Freestyle Slalomie, Wicemistrzyni Halowych Mistrzostw Polski w jeździe szybkiej

Potem był tort dla wszystkich – solenizantów i gości, czyli wszystkich obecnych podczas uroczystości. W ramach Urodzin został rozegrany Ogólnopolski Konkurs Limbo Skating. Późnym wieczorem około 60 dzieci jeździło pod tyczką. Zacięta rywalizacja rozegrała się  pomiędzy dwoma najlepszymi w Polsce zawodniczkami w tej nieoficjalnej, ale bardzo popularnej dyscyplinie – Abigajl Pelinko ze Szkółki Rolkowej Wodzu z Rzeszowa i Nadią Jeziorek z UKS Wilki Otwock. Tym razem lepsza okazała się reprezentantka gospodarzy, Nadia Jeziorek.

1 dzień zawodów zakończył się zabawą w kółko i krzyżyk na rolkach. Prawie do północy 8 czteroosobowych drużyn bawiło się grając pomiędzy sobą w grę zaproponowaną przez gospodarzy. Najciekawsze jest to, że nie ważny jest wiek,  płeć czy doświadczenie na rolkach, a dobra zabawa.

Drugi dzień zawodów przebiegał pod dyktando konkurencji Battle Freestyle Slalom. Przez  większość niedzieli zawodnicy i zawodniczki walczyli na triki slalomowe. Zwyciężyli faworyci: Klaudia Hartmanis, Michał Sulinowski, Justyna Czapla i Eryk Koszela.

Zmagania podczas Mistrzostw Polski zakończono konkurencją Free Jump. Było tutaj kilka niespodzianek. W kategorii kobiet startowały 2 zawodniczki z listy Top10 rankingu World Slalom Series (WSS). Jednak żadna z nich nie stanęła na podium. Wygrała zeszłoroczna Mistrzyni Polski – Sara Tereszczuk. Drugie miejsce zajęła Ewelina Czapla. Na trzecim miejscu uplasowała się niespodziewanie dziesięciolatka z Otwocka – Kinga Kos. Był to jej pierwszy start w tej konkurencji.
Wśród mężczyzn wygrał faworyt, nr 1 w rankingu WSS, Daniel Żukowski. Niespodziewanie na drugim miejscu uplasował się Grzegorz Klarkowski, który wyprzedził Tomasza Mroczka – obecnie nr 8 w rankingu WSS.

Całe Mistrzostwa Polski zakończono dekoracją najlepszych zawodników drugiego dnia zawodów.

Bardzo cieszy duża frekwencja na tych zawodach. Pojawili się zawodnicy z I love Rolki Warszawa, Szkółki Rolkowej Wodzu z Rzeszowa, Blue Bear Kętrzyn, zawodnicy z Krakowa, Bydgoszczy, Rybnika i oczywiście UKS Wilki Otwock – gospodarza Mistrzostw Polski. Największą kategorią wiekową są juniorki. W Speed Slalomie wystartowało ich ponad 40, w Battle Freestyle Slalom blisko 40.

Na koniec trzeba podziękować wszystkim osobom, które brały udział przy zorganizowaniu tych Mistrzostw. Największe podziękowania należą się rodzicom zawodników UKS Wilki Otwock. Zrobili to społecznie w celu popularyzacji Freestyle Slalomu.  Bez ich zaangażowania zorganizowanie tak dużej i wspaniałej imprezy nie byłoby możliwe.

Podczas zawodów dzielnie spisywała się grupa wolontariuszy dzięki którym zawody przebiegały bardzo sprawnie, za co bardzo dziękujemy.

Wspaniale spisali się także sędziowie. Był to międzynarodowy zespół: Rafał Rackmann z Warszawy (sędzia główny), Krzysztof Kudyk z Warszawy, Tomas Pour z Czech, Tomas Brandejs z Czech, Tomasz Suwaj z Krakowa i Jakub Bednarski z Rzeszowa.

Podziękować trzeba także:
Patronom – WSSA, PZSW, Prezydent Miasta Otwocka, Przewodniczący Rady Miasta Otwocka, Starosta Otwocki,

Patronom Medialnym – Radio ESKA, Linia Otwocka, iOtwock.info i TubaOtwocka

Sponsorom – Seba, Proskates, TopMarket, Restauracji Soplicówka, Agencji Reklamowej 220V, ProLube

Partnerom – Fundacji Musso4x4, I Love Świdermajer, JaNaRolki

Zawody były współfinansowane przez Miasto Otwock oraz Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

A na samym końcu gratulacje dla wszystkich uczestników. Byliście wspaniali!