Menu

22 i 23 kwietnia, w Otwocku odbyła się druga edycja Bitew Świdermajerowych, czyli skejtowych zawodów na rolkach. Podczas dwudniowych zmagań rolkarzy, młodsi i trochę starsi miłośnicy rolek mogli spróbować swoich sił
w dyscyplinach Freestyle pierwszego dnia i Bladecross drugiego dnia rozgrywek.

Na udział w sportowych zmaganiach w Otwocku zdecydowało się łącznie 101 zawodników i z pierwotnie lokalnej imprezy zrobiło się całkiem duże wydarzenie.

Pierwszego dnia zawodów mogliśmy oglądać zmagania 42 rolkarzy. Dzień rozpoczął się rywalizacją w Speed Slalomie, który ze względu na zbyt krótką salę gimnastyczną musiał się odbyć na skróconym rozbiegu. Wśród juniorek, prym wiodły zawodniczki Szkółki Rolkowej Wodzu, gdyż na dwóch najwyższych miejscach podium stanęły właśnie reprezentantki tego klubu: Partycja Najda i Justyna Tęczar. Trzecie miejsce przypadło zawodniczce organizatorów Julii Zawadzkiej. Wśród mężczyzn najlepsze okazały Wilki i pierwsze miejsce zajął Rafał Tokarzewski. Podium podzielił z Adamem Grochowskim i Jakubem Jamróz, obaj z I Love Rolki. Kategoria Speed Slalom Senior, ze względu na małą liczbę zawodników, organizowana była bez podziału na płeć. Pierwsze miejsce zajęła Monika Oczkowska, drugie Tomasz Jeziorek, a trzecie Marcin Bujacz.

Kolejną rozgrywaną konkurencją był Battle Slalom. Czołówka wśród juniorek była taka sama, jak w Speed Slalomie, jedynie trzecie miejsce się zmieniło. Medal zdobyła Karolina Jagielska z Płocka. Wśród mężczyzn górą były I Love Rolki – Adam Grochowski i Kacper Wawryk stanęli na samym szczycie podium, a na trzecim miejscu był Rafał Tokarzewski z Wilków. W kategorii seniorów swój talent potwierdziła Monika Oczkowska, która drugi raz tego dnia zdobyła złoty medal.

Na koniec dnia rozegrano Free Jump, gdzie na podium była już całkowita różnorodność klubowa. Wśród kobiet najlepsza była Natalia Nowak z I Love Rolki, za nią Justyna Tęczar (Szkółka Rolkowa Wodzu) oraz Karolina Jałocha z UKS Wilki Otwock. Niespodzianek nie było wśród mężczyzn. Wygrał faworyt, nr 1 w rankingu WSS, Daniel Żukowski. Na drugim miejscu uplasował się Grzegorz Klarkowski, który już na Mistrzostwach Polski w grudniu stawał na podium, a dalej Marcin Bujacz i Jakub Jamróz.

Na zakończenie odbyły się dekoracje najlepszych zawodników.

Freestyle Slalom był rozgrywany w ramach World Slalom Series co oznacza, że punkty, które zawodnicy zdobyli w Otwocku będą wliczone do światowego rankingu Freestyle’u World Slalom Series.

Zawody w Otwocku były doskonałą okazją do kilku debiutu. Aż 14 zawodników po raz pierwszy wystartowało we freestyle’u. Dwie zawodniczki UKS Wilki Otwock, Halina Labriga i Marika Jeziorek, stawiały swoje pierwsze kroki w roli sędziów podczas freestyle slalomu. A ponadto po raz pierwszy przy organizacji bladecross’a, kwalifikacyjne przejazdy mierzone były elektronicznie. To dało możliwość idealnego pomiaru czasów każdego z zawodników. Wiemy od uczestników, że to im się bardzo podobało.

Drugi dzień zawodów odbywał się pod znakiem Bladecross’a rozgrywanego w ramach Mazowieckiej Ligi Baldecross. Od samego rana 85 zawodników walczyło na specjalnym torze przeszkód przygotowanym z opon, podjazdów i wyskoczni. Było mnóstwo emocji, dobra zabawa, łzy szczęścia i gorycz porażki. Wśród najmłodszych dziewczynek pierwsze miejsce zajęła Oliwia Ambroziak, a wśród chłopców Jakub Kostrzewa. W najliczniejszej kategorii wiekowej – Junior D dziewczyn Nadia Jeziorek nie oddała prowadzenia do końca. W kategorii Junior D chłopców najwyższe miejsce na podium należało do Adama Sitko z Rzeszowa. W roczniku 2006-2007 wśród dziewczyn pierwsze miejsce zajęła Justyna Tęczar, a wśród chłopców Kuba Orzechowski. Junior B kobiet zdominowały zawodniczki z Otwocka. Kasia Gzyl, Marika Jeziorek i Klara Nazorek zajęły całe podium. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Rafał Tokarzewski. W kategorii Junior A kobiet startowały jedynie trzy zawodniczki a swój talent podkreśliła Julia Zawadzka, która odebrała złoty medal. Rozegrano także kategorię „Rodzic”. Kolejny raz najlepsza okazała się Dorota Hibner, a wśród ojców złoto zdobył Daniel Kotzian.

Po zakończeniu emocji medalowych przyszedł czas na wyczekiwane Limbo Skating. Zmęczenie po bladecross’ie chyba dało się zawodnikom we znaki bo wyniki były słabsze niż to ostatnio bywało jednak tu najważniejsza była zabawa. Najlepsza tego dnia była Justyna Tęczar z Rzeszowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział.

W trakcie drugiego dnia, współpracujący z nami ratownicy z Fundacji Ochotnicza Grupa Ratownicza Musso4x4 przeprowadzili dla chętnych pokazy i warsztaty z pierwszej pomocy. Zawodnicy bardzo chętnie słuchali co należy zrobić w sytuacji zagrożenia życia i ochoczo uczyli się zasad jak postępować w takich sytuacjach. To wiedza i umiejętności, które każdy powinien posiadać.

Na koniec odbyły się dekoracje najlepszych zawodników. Dyplomy i medale wręczał Paweł Kordas, Wiceprezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.

Bitwy Świdermajerowe to zawody rolkarskie dla dzieci i młodzieży będące inicjatywą klubu UKS Wilki Otwock, organizowane wspólnie z lokalnym portalem Świdermajer.info. Zyskują one coraz więcej fanów na Mazowszu i są elementem promującym architekturę Świdermajer w powiecie otwockim.

dsc08810dsc08846dsc08981dsc08918dsc08693p1350906p1350731p1350793p1350736p1350588p1350728dsc09361dsc09458