W listopadzie w Madrycie odbyło się trzydniowe spotkanie sędziów jazdy szybkiej na rolkach mające na celu uregulowanie i aktualizację przepisów sportowych w jeździe szybkiej na wrotkach. W szkoleniu wzięło udział udział 50 sędziów z wielu krajów świata: Niemcy, Węgry, Francja, Hiszpania, Polska, Chorwacja, Chiny, Hong-Kong, Meksyk, Kolumbia, Kanada, Iran, Włochy, Salwador, India, Korea, Holandia, Taipei itp., którzy mieli za zadanie „nauczyć się” jak interpretować przepisy, aby na całym świecie sędziowanie mogło odbywać się w jednakowy sposób. Jednocześnie po raz pierwszy zebranie było też miejscem proponowania zmian do przepisów, które mogły wychodzić od każdego sędziego, wszak oni mają największą styczność z problemami, które pojawiają się podczas przeprowadzania zawodów. Należy pokreślić, że faktycznie środowisko sędziowskie mogło poddać pod dyskusję każdą sytuację mogącą się pojawić na torze i każda była dokładnie dyskutowana i poddawana analizie przez innych sędziów, a wypracowane rozwiązania po akceptacji komisji CIC mają szansę wejścia w życie od 2014 roku.

 Największym krokiem naprzód okazało się wspólne porozumienie federacji światowej i europejskiej, którego efektem będzie ujednolicenie przepisów. Już od następnego sezonu nie będzie podziału na przepisy europejskie i światowe oraz sędziów europejskich i światowych- przepisy będą jedne i sędzia też będzie jeden. Kolejnym pozytywnym elementem jest priorytet przeprowadzenia biegów z jak najmniejszymi stratami czasowymi na przygotowanie ustawienia zawodników, czy kolejnego biegu, co ma skutkować podniesieniem atrakcyjności odbioru dyscypliny dla widzów oraz przekazu telewizyjnego. Zawodnik będzie musiał być wcześniej w odpowiedniej strefie zweryfikowany przez sędziego (chip, numer startowy, ubiór, rozmiar kół) i na start ma wejść już bez możliwości dokonywania zmian, a sędzia nie będzie go już na tym starcie też sprawdzał, aby nie tracić czasu na start grupy. Poszczególne biegi i zawodnicy będą przygotowywani w znanych nam już z imprez międzyklubowych tzw. meeting point’ach. Dużą zmianą będzie wprowadzenie jednego tylko, maksymalnego rozmiaru kół- 110mm. Nie będzie „przydziału” dla kadetów na maksymalnie 100mm, a do trenerów i zawodników będzie należeć decyzja, kiedy i na jaki rozmiar się przesiąść. Natomiast będzie sumiennie prowadzony przez sędziów pomiar kół na zawodnikach przed startem.

Dużą innowacją ma być likwidacja ostrzeżeń w biegach sprinterskich na 500 i 1000m, a zastąpi je tylko i wyłącznie dyskwalifikacja, a jakby było tego mało, zawodnik otrzymujący dyskwalifikację w sprincie automatycznie nie będzie mógł wystartować w kolejnym biegu, do którego został zgłoszony, co najwyżej będzie mógł być wymieniony na innego zawodnika z teamu. Komisja sędziowska wychodzi z założenia, że jeden faul sprincie pozbawia potencjalnego zawodnika szans na medal, zatem zawodnik, który dokona takiego faulu również powinien „zapłacić” tę samą cenę. Przepis ten ma też ukrócić tzw. jazdę teamową, gdyż jak dobrze znamy temat, zawodnik faulujący ma „za zadanie” przeszkodzić innemu zawodnikowi, w ten sposób, aby jego kolega z teamu mógł zdobyć medal- czyli niejako zostaje poświęcony, aby kolega z drużyny zdobył medal. Nowy przepis ma ten proceder ukrócić i taki zawodnik pomagający koledze z teamu jednocześnie sam siebie wykluczy z kolejnego biegu, w którym kolega mógłby mu się zrewanżować tym samym.

Przepis ten wywołał sporo emocji, zwłaszcza w ekipie sędziów włoskich, którzy uznali je za zbyt restrykcyjne i wnioskowali o jego łagodniejszą wersje, która zostanie jeszcze rozpatrzona. Wszyscy oczywiście zdają sobie sprawę, że wprowadzenie tego przepisu w pierwszym roku będzie bardzo trudne, ale praktycznie jednogłośnie zagłosowano, że z pewnością warto spróbować i konsekwentnie stosować.

Zmiany nastąpią też w starcie na 200/300m. Obie linie startowe się do siebie zbliżą na odległość 40cm, a fotocela obniży się na 30cm, co spowoduję, że sędzia nie będzie już musiał wypatrywać, czy rolka się ruszyła podczas startu, czy nie, tylko przekroczenie rolką tylnej linii będzie skutkowało falstartem, a przekroczenie przedniej – samodzielnym włączeniem fotoceli czyli własnym działaniem zawodnika na swoją szkodę.

Kolejną zmianą jest to, że półfinały biegów długich na pkt i elim będą trwały tylko do momentu wyeliminowania zadanej ilości zawodników, a po osiągnięciu liczby zawodników potrzebnej do awansu do finału, wyścig się zakończy.

I też coś dla publiczności- zostanie wprowadzona żółta i czerwona kartka na starcie za falstart i za dyskwalifikację.