Menu

W dniach 23-25 czerwca w Świdnicy odbyły się finały Polskiej Ligi Hokeja na Rolkach. Do turnieju awansowało 8 najlepszych drużyn w kraju (Marsjanie Opole, Tempish Polonia Bytom, CCM Mad Dogs Sopot, Mad Mag Naprzód Janów Katowice, LUCE Powerslide Bielsko Biała, Bombers Malbork, Czarne Pantery Cieszyn, Team Hockey Łódź)
Mistrzostwo wywalczyła drużyna Marsjanie Opole.

Drużyny rozpoczęły rywalizację od zmagań grupowych. Każda musiała rozegrać trzy mecze. Ekipy, które wywalczyły pierwsze miejsca awansowały bezpośrednio do finałów, zawodnicy z miejsc 2 i 3 zagrały baraże o miejsce w półfinale.

tabela-po-fazie-grupowej

Zwycięsko z baraży wyszła drużyna Marsjanie Opole, pewnie pokonując Bombers Malbork 11:4. Drugi półfinał był o wiele bardziej zacięty i do ostatnich sekund ważyły się losy awansu do półfinału. Ostatecznie to zawodnicy Polonii Bytom okazali się lepsi, strzelając LUCE Powerslide Bielsko Biała trzy bramki, tracąc tylko jedną.
W pierwszym półfinale naprzeciw siebie stanęli grupowi rywale – Mad Mag Naprzód Janów Katowice oraz Polonia Bytom. Tym razem Bytomianie wzięli rewanż za porażkę grupową i pokonali zawodników z Janowa 3:0.
Drugi półfinał to rywalizacja pomiędzy CCM Mad Dogs Sopot a Marsjanie Opole. Spotkanie to zakończyło się wygraną Marsjan 6:2
W meczu o brązowe medale kije skrzyżowali Mad Dogsi oraz zawodnicy z Janowa. W tym spotkaniu Sopocianie w ciągu siedmiu pierwszych minut strzelili trzy bramki a dodatkowo w 10. minucie nie wykorzystali rzutu karnego. Zawodnicy z Naprzodu długo nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie bramki przeciwnika. Dopiero 20 sekund przed końcem pierwszej połowy Łukasz Elżbieciak pokonał Tomasza Witkowskiego. Kiedy Jakub Piper strzelił dla Janowa kontaktowego gola wiadomy było, że emocje dopiero nabierają rozpędu. Byliśmy świadkami bardzo wyrównanego meczu jednak mino czterech okresów gry w przewadze, zawodnicy z Janowa nie zdołali kolejny raz pokonać bramkarza CCM Mad Dogs Sopot. Brązowe medale zawisły na szyjach zawodników z Sopotu.
Najważniejszy mecz podczas tego turnieju to finał pomiędzy Tempish Polonia Bytom a Marsjanie Opole. Finał w identycznym składzie jak rok temu. Wtedy lepsi okazali się zawodnicy z Bytomia. Obie drużyny nie ukrywały, że liczy się dla nich tylko mistrzostwo. Zapowiadała się rywalizacja na najwyższym poziomie. Od początku mecz był bardzo wyrównany i akcja przenosiła się spod jednej bramki do drugiej. Często widowiskowymi interwencjami popisywali się bramkarze. Dopiero w 15. minucie Martin Przygodzki z Bytomia pokonał Ondreja Raszkę, strzegącego opolskiej bramki. Jednak na przerwę po pierwszej połowie zadowoleni zjeżdżali zawodnicy z Opola, po bramce Pawła Droni w 19. minucie i Filipa Stopińskiego w 20. minucie. Druga połowa to nadal bardzo wyrównana gra obu zespołów. Wynik tego spotkania nadal był sprawą otwartą a żadna drużyna nie zbudowała wyraźnej przewagi. W 26. minucie spotkania Filip Stopiński, po indywidualne akcji wyprowadził swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. Jednak kilka minut później kontaktowego gola strzelił Michał Kotlorz. Ostatnie 10 minut meczu to ciągłe ataki zawodników z Bytomia, jednak mądra i skuteczna gra opolskiej defensywy uchroniła ich przed stratą kolejnego gola. Bez wątpienia wielki udział w tym sukcesie miał bramkarza – Tomasz Szatkowski, który uwijał się jak w ukropie, aby powstrzymać bytomską ofensywę. W końcówce meczu Bytomianie wycofali bramkarza, wprowadzając kolejnego zawodnika, jednak ten manewr nie przyniósł im zakładanych efektów a w dodatku Łukasz Sznotala z opolskiej drużyny wpakował krążek do pustej bramki. Marsjanie Opole wrócili na tron Mistrza Polski pokonując Tempish Polonię Bytom 4:2.

Po meczu finałowym odbyła się ceremonia zakończenia na której zostały wręczone statuetki dla najlepszych zawodników turnieju finałowego.
Król Strzelców – Filip Stopiński (Marsjanie Opole)
Najlepszy Napastnik – Maciej Urbanowicz (Mad Mag Naprzód Janów Katowice)
Najlepszy Obrońca – Bartłomiej Stępień (Tempish Polonia Bytom)
Najlepszy Bramkarz – Tomasz Szatkowski (Marsjanie Opole)

wyniki-finaly-2017

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Polski w Hokeju na Rolkach 2017
1. Marsjanie Opole
2. Tempish Polonia Bytom
3. CCM Mad Dogs Sopot
4. Mad Mag Naprzód Janów Katowice
5. LUCE Powerslide Bielsko Biała
6. Bombers Malbork
7. Czarne Pantery Cieszyn
8. Team Hockey Łódź

SKRÓTY DECYDUJĄCYCH MECZÓW TURNIEJU FINAŁOWEGO
mecz o 7. miejsce
Czarne Pantery Cieszyn – Team Hockey Łódź
mecz o 5. miejsce
Luce Powerslide Bielsko-Biała – Bombers Malbork
Półfinał
MadMag Naprzód Janów – Tempish Polonia Bytom
Półfinał
CCM MadDogs Sopot – Marsjanie Opole
mecz o 3. miejsce
MadMag Naprzód Janów Katowice – CCM MadDogs Sopot
Finał
Tempish Polonia Bytom – Marsjanie Opole

Turniej finałowy był sprawdzianem dla zawodników przed Igrzyskami Świtowymi The World Games 2017, które odbędą się w dniach 25-29 lipca właśnie na obiekcie w Świdnicy. Dziękujemy Dyrekcji Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz władzom Miasta za możliwość sprawdzenia się na boisku, które za kilka tygodni będzie miejscem walki naszej kadry z takimi reprezentacjami jak: Kanada, USA czy Czechy

tekst – Adam Rozenberg

foto – Radosław Werner