Menu

Wraz z końcem wakacji w Kętrzynie odbyły się zawody Freestyle Slalom Kętrzyn 2018, są to pierwsze zawody w tym roku wliczające się do Polish Slalom Series.

Wyniki za miejsca od 1 do 3 znajdują się poniżej tekstu. Pełne wyniki organizator przekazał do World Slalom Series.
Artykuł o zawodach napisał Jerzy Pruszyński.

Kętrzyn po raz kolejny gościł miłośników jazdy na rolkach. Tym razem jednak było to, jak mawia młodzież, mega wydarzenie dla wszystkich, którzy jeżdżą na kółkach. Zawody Freestyle Slalom Kętrzyn 2018 były miejscem zmagań i popisów niesamowitego panowania nad rowerami BMX, deskorolkami, rolkami do jazdy agresywnej, jazdy artystycznej a nawet hulajnóg. W tak szczególnych dniach swoje talenty zaprezentowali też tancerze HIP-HOP dance i breakdance zaproszeni na taneczny jam przez Piotra Frąckiewicza z Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Dlaczego szczególnych dniach? Po pierwsze oddanie do użytku wypasionego Parku Rozrywki mieszkańcom, jak się okazuje, nie tylko Kętrzyna. Po drugie w tak trochę nietypowy sposób chcieliśmy uczcić 100-lecie Niepodległej. Po trzecie uznaliśmy, że takie spotkanie to dobry sposób na zakończenie wakacji.

Trzydniowe zawody rozpoczęły się od rywalizacji freestyle slalomu w konkurencjach: classic, battle i speed w gościnnej, jak zawsze, hali MOSIR Kętrzyn. Swoje umiejętności zaprezentowali rolkarze z Rzeszowa, Otwocka, Warszawy, Gdańska, Płocka, Bydgoszczy, Węgorzewa i oczywiście z Kętrzyna. Tę część zmagań jak i całe zawody oceniali sędziowie klasy międzynarodowej organizacji WSSA Klaudia Hartmanis z Rzeszowa i Michał Sulinowski z Kętrzyna. Pomocą służyli im Sebastian Giedziun, Zuzanna Pruszyńska, Paulina Giruć i Krzysztof Zyborowicz. To były dwa spokojne dni. Swoje umiejętności zaprezentowali przede wszystkim juniorzy, ale nie zabrakło też seniorów i po raz pierwszy mogli pojechać kadeci. Kategoria kadet został wprowadzona przez PZSW dla zawodników poniżej 10-tego roku życia. Cieszy nas fakt, że coraz liczniejsza rzesza najmłodszych rolkarzy freestyle slalomu będzie mogła oficjalnie rywalizować z kolegami i koleżankami w podobnym wieku.

Tabele wyników wskazują tych, którzy nie próżnowali na treningach. Trzeba przyznać, że również ci, którzy nie stanęli na podium z zaangażowaniem prezentowali swoje przejazdy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i postępu w rozwijaniu swojej pasji.

Drugi dzień zawodów zakończyliśmy pysznym i kulturalnie urozmaiconym after party w City Club. Tu kibicowaliśmy tancerzom, którzy dali popis tanecznych umiejętności HIP-HOP dance i breakdance. Kto stanął na podium widać w tabeli wyników. Organizatorzy zadbali by i na ząb co nieco trafiło.

Przyszedł mocno oczekiwany trzeci dzień. Pierwszy września. Opuściliśmy halę MOSiR by spotkać się w nowiutkim Parku Rozrywki. Kompleks, który zawiera place zabaw, linarium, boisko do plażówki, tor do boole, siłownię zewnętrzną, ścieżkę pieszą i kołową no i oczywiście superancki skatepark.

Pierwszowrześniowe bitwy rozpoczęliśmy od wyścigów w blade cross. Tu najmłodsi pokazywali zacięcie i ducha walki, a rodzice pokazali, że rolki są dla każdego. Po wyścigach przyszedł czas na skok na rolkach nad tyczką. Rywalizacja była ostra zarówno wśród pań jak i panów.

Skoro można nad tyczką to dlaczego nie można pod tyczką. Limbo skate tak nazywamy tę konkurencję jest skierowana przede wszystkim do najmłodszych, najmniejszych i najsprytniejszych. Punktualnie o godzinie 12:00 gdy miały zabrzmieć syreny, Lili Pelinko pobiła swój rekord i przejechał na wrotkach pod tyczką, która była umieszczona na wysokości 23 cm nad powierzchnią toru do jazdy. Tak ta mała rzeszowianka uczciła Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej. Chwilę potem już razem ze wszystkimi mieszkańcami Kętrzyna i władzami miasta zgromadzonymi w Parku Rozrywki oddaliśmy cześć ludziom naszej wolności. Po krótkiej ceremonii otwarcia tego przepięknego i wymarzonego obiektu klasy WOW przystąpiliśmy do dalszej rywalizacji. Mega miejscówk, tak już nazwali to miejsce “skejci” Kolejna konkurencja to slide, czyli ślizganie się na rolkach. Bardzo młoda dyscyplina, ale i bardzo widowiskowa. Tak zakończyła sie rywalizacja freestyle slalomu.

Przyszedł czas na jam BMX i best trick na rowerach. Mocna ekipa z Mrągowa, Ełku, Giżycka ogarnięta przez sędziego przetestowała nasze cudo pod kołami BMX-ów. Dopasowane odległości przeszkód, super kąty najazdów, możliwości kreatywnej jazdy to tylko niektóre WOW w komentarzach na żywo na skateparku. Było na co popatrzeć w ekwilibrystycznych przejazdach BMX. Chwila przerwy i już na booulu, kopingach, rurkach, kikach, longupach best trick jazdy agresywnej z Giżycka, Ełku, Węgorzewa, Warszawy, Bydgoszczy, Mrągowa. Skatepark podzielony na trzy sekcje i każdy zawodnik daje kilka przejazdów. Kolejne brawa dla niesamowitych umiejętności i pasji. Ledwie zakończyli rolkarze, a już rozpoczyna się skate jam na deskorolkach, a po tym game of skate. Ci co to widzieli tooo Szanuj Zieleń, a co nie widzieli niech żałują. Mega odwaga i poziom umiejętności. Nic więcej nie trzeba, żeby kibicom sprawić radość i wprowadzić ich w osłupienie. BMX, deskorolki i jazdę agresywną z powodzeniem i profesjonalnie ogarneli sędziowie Piotr Łoniewski, Maciej Koch i Sebastian Borkowski. Koniec zawodów należał do cieszących się coraz większą popularnością hulajnóg. Wyścig po wyznaczonej trasie pokazał, że skatepark jest przyjazny także hulajnogom. Całością zawodów na skateparku zawiadywała Pani Ela Buratyńska. Serdeczne dzięki.

Jak widać była to wielka kumulacja pokazu umiejętności młodzieży i nie tylko, która potrafi zagospodarować tak zajawkową przestrzeń. W imieniu wszystkich użytkowników Parku Rozrywki i ich głosami serdecznie i z głębi serca dziękujemy wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do sprawienia wielkiej frajdy wszystkim oderwanym od komputerów. Dziękujemy za napisanie projektu, który razem tworzyliśmy. Za wysłuchanie i zrealizowanie naszych ulepszeń już w trakcie budowy. Za wspaniałe podejście i cierpliwość Pana Pawła i wielu innych osób w kontaktach ze skejtami. Panom Krzysztofowi Hećmanowi i Damianowi Nietrzebie serdecznie dziękujemy za miejsce, w którym znaleźliśmy czas na wypoczynek i rozwijanie swoich talentów. Jak stwierdził jeden ze skejtów. “O! Dzieci jeszcze wychodzą na dwór?”

Wielkie dzięki do wszystkich, którzy znaleźli czas na organizację tak dużego przedsięwzięcia jakim był trzydniowy Freestyle Slalom Kętrzyn 2018

Do wszystkich, przychodzących do Parku Rozrywki mam prośbę od wszystkich skejtów. Szanujmy ten wymarzony skatepark. Kiedyś wspólnie tworzyliśmy Dwójkę i jej atmosferę. Dzisiaj Dwójeczki nie ma, ale przenieśmy jej atmosferę na Poznańską. Pokazujmy pasję, wytrwałość, talent. Nie zgadzajmy się na zaśmiecanie, niszczenie niewłaściwe zachowanie.”
WYNIKI

Classic junior women

 1. Brzezińska Zofia Warszawa

 2. Skubis Marta Rzeszów

 3. Jagielska Karolina Płock

Classic junior men

 1. Wawryk Kacper Warszawa

 2. Mączyński Jakub Kętrzyn

 3. Grochowski Adam Warszawa

Classic senior women

 1. Hartmanis Klaudia Rzeszów

 2. Labriga Halina Otwock

 3. Dados Karolina Węgorzewo

Battle senior women

 1. Hartmanis Klaudia Rzeszów

 2. Labriga Halina Otwock

 3. Dados Karolina Węgorzewo

Battle junior women

 1. Kozłowska Maja Kętrzyn

 2. Brzezińska Zofia Warszawa

 3. Jagielska Karolina Płock

Battle junior men

 1. Mączyński Kuba Kętrzyn

 2. Wawryk Kacper Warszawa

 3. Smosarski Wiktor Kętrzyn

Battle Kadet women

 1. Lisiecka Aleksandra Warzawa

 2. Pelinko Liwia Rzeszów

 3. Mazur Olga Otwock

Battle kadet men

 1. Hul Jan Warszawa

 2. Sitko Adam Rzeszów

 3. Paluch Maciej Warszawa

Speed junior women

 1. Gzyl Katarzyna Otwock

 2. Brzezinska Zofia Warszawa

 3. Kos Kinga Otwock

Speed junior men

 1. Mączyński Jakub Kętrzyn

 2. Wawryk Kacper Warszawa

 3. Grochowski Adam Warszawa

Speed kadet women

 1. Mazur Olga Otwock

 2. Pelinko Liwia Rzeszów

 3. Lisiecka Aleksandra

Speed kadet men

 1. Hul Jan Warszawa

 2. Sitko Adam Rzeszów

 3. Niedziółka Mieszko Węgorzewo

Speed senior men

 1. Zyborowicz Krzysztof Kętrzyn

 2. Flaga Jakub Rzeszów

 3. Giedziun Sebastian Kętrzyn

Speed senior women

 1. Labriga Halina Otwock

 2. Jarosińska Aleksandra Warszawa

 3. Dados Karolina Węgorzewo

Free jump senior women

 1. Jarosińska Aleksandra

 2. Labriga Halina Otwock

Free jump junior women

 1. Kos Kinga Otwock

 2. Gzyl Katarzyna Otwock

Free jump senior men

 1. Flaga Jakub Rzeszów

 2. Żukowski Daniel Tomaszów Lubelski

 3. Zyborowicz Krzysztof Kętrzyn

Free jump junior men

 1. Jarzynka Szymon Kętrzyn

 2. Kasprzak Wojciech Kętrzyn

 3. Paluch Daniel Warszawa

Slide women

 1. Jarosińska Aleksandra Warszawa

 2. Gzyl Katarzyna Otwock

 3. Piszczadowska Małgorzata Otwock

Slide men

 1. Kotormus Roman Bydgoszcz

 2. Hul Jan Warszawa

 3. Zyborowicz Krzysztof Kętrzyn

Jazda agresywna do 15 lat

 1. Hul Jan

Jazda agresywna powyżej 16 lat

 1. Paweł Kotyński
 2. Paweł Sawczuk
 3. Wojciech Wierzbicki

Jazda agresywna Best Trick open

 1. Daniel Żukowski
 2. Paweł Kotyński

Deskorolka Game of Skate

 1. Bartosz Kozłowski
 2. Piotr Babski
 3. Kacper Cichomski

Deskorolka powyżej 16 lat

 1. Dawid Archacki
 2. Piotr Babski
 3. Maciej Żyźniewski

Deskorolka Best Trick open

 1. Maciej Żyźniewski
 2. Dawid Archacki
 3. Piotr Babski