Menu

Gdańsk 17 sierpnia stał się wrotkarską stolicą Polski.

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to największe i najbardziej rozpoznawalne zawody wrotkarskie w Polsce. 17 sierpnia na linii startu stanęło prawie 800 zawodników w tym zawodnicy z takich krajów jak Niemcy, Francja, Białoruś, Litwa, Ukraina.

Najjaśniejszymi gwiazdami imprezy z pewnością byli Bart Swings, Ewen Fernandez oraz Claudia Pechstein.

Oprócz biegu głównego – maratonu, zawodnicy mieli możliwość wziąć udział w biegach krótszych: 10 000m (dystans fitness), półmaraton. Dodatkowo od godzin porannych trwały zawody dziecięce „Dzieciaki na medal” dofinansowywane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Trasa imprezy rozpoczynała się i kończyła na wysokości Amber Expo przy ul. Żaglowej. Zawodnicy do pokonania mieli w zależności od dystansu 2,4 lub 8 pętli około 5 kilometrowych na ul. Marynarki Polskiej.

Najszybszy na dystansie maratonu okazał się Bart Swings z czasem 01:05:30.58, tuż za nim na metę wjechał Ewen Fernandez (01:05:31.31), na trzeciej lokacie uplasował się Polak Paweł Ciężki (01:12:18.36) . Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Claudia Pechstein, która trasę pokonała w czasie 01:17:53.36, rywalizacji przed metą z Claudia nie wygrała Anna Muzyka i ukończyła bieg na miejscu drugim (01:17:54.79), z trzecim czasem na metę wjechała Polka Aleksandra Glamkowska (01:18:58.19).

Dystans półmaratonu jako pierwszy pokonał Maciej Krynicki (00:40:26.58), drugi linie mety przeciął Kamil Skrzypiec (00:40:26.68), trzecie miejsce zajął zawodnik z Białorusi Ivan Vodzianit (00:40:26.75). Wśród pań kolejno na linie mety wjechały Wiktoria Dąbrowska (00:46:00.94), Karolina Bech (00:46:05.13) i Joanna Hajduk (00:46:06.38).

Impreza zaliczana jest do Długodystansowego Pucharu Polski, w którym zawodnicy w kategorii OPEN walczą podczas 5 imprez i punkty do klasyfikacji generalnej. Maraton Sierpniowy jako jedyna impreza cyklu posiada wyższą rangę, dzięki czemu zawodnicy walczą tutaj o podwójne punkty.

Dodatkowo impreza ma na celu wyłonienie Długodystansowego Mistrza Polski w kategoriach wiekowych i mastersach. Jedyny warunek jaki należy spełnić aby być sklasyfikowanym w tym zestawieniu to obowiązek posiadania aktualnej licencji zawodniczej Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.