W dniach 14-19 marca odbył się pierwszy kurs instruktora wrotkarstwa w roku 2021.

Szkolenie przeprowadzone było w miejscowości Kielnarowa (koło Rzeszowa) w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, gdzie uczestnicy mieli zapewnione świetne warunki zarówno do zajęć teoretycznych jak i praktycznych. Odnotowaliśmy rekordową ilość osób na kursie – aż 36 uczestników! Zainteresowanie było zdecydowanie większe i pełna była również lista rezerwowa.

Kursanci przyjechali z 26-stu miast Polski takich jak: Bydgoszcz, Rzeszów, Golub-Dobrzyn, Tyczyn, Wrocław, Kęty, Zgłobice, Kraków, Września, Olsztyn, Kraśnik, Jutrosin, Brwinów, Gdańsk, Dębica, Piaseczno, Łańcut, Toruń, Końskie, Konstancin-Jeziorna, Bielsko-Biała, Trzebownisko, Warszawa, Lubin, Tomaszów Mazowiecki, Białystok.

Mieliśmy okazję poznać instruktorów z takich klubów i szkółek jak:

Cieszy fakt zwiększającej się liczby klubów i szkółek. Mamy nadzieję, że po kursie powstanie ich jeszcze więcej i będą szerzyć „zajawkę” w Polsce.

Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom oraz wykazali się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem rolkami. Pilnie słuchali wszystkich wykładów oraz aktywnie brali udział w praktyce. Kadra z przyjemnością prowadziła zajęcia i zapamięta tą zgraną grupę na długo. Wśród uczestników nie zabrakło wysokiej klasy zawodników z dyscyplin takich jak: freestyle slalom, jazda szybka, a nawet łyżwiarstwo szybkie.

Czy było łatwo…?

 • zajęcia codziennie od 8:00 do 18:00 przez 5 dni,
 • egzamin ogólny na instruktora sportu po godzinach,
 • dodatkowe doszkalanie umiejętności wieczorami,
 • przyswojenie wiedzy i teorii ze skryptu,
 • długi i niełatwy egzamin dnia 6 trwający 8 godzin,

….sami możecie sobie odpowiedzieć na to pytanie 

Wiele osób przyjeżdża na kurs z myślą, że wystarczy być na kursie i to jest gwarancja zdobycia uprawień instruktora sportu w dyscyplinie wrotkarstwo. Nie jest to prawda!

Aby zostać licencjonowanym instruktorem trzeba spełnić szereg wymagań:

 • wynikających z ustawy o sporcie:
  • wymagane ukończone 18 lat
  • ukończenie szkoły średniej
 • minimum skills określone przez PZSW (umiejętności rolkowe)
 • zdanie pozytywnie wszystkich bloków egzaminów (teoretyczny i 5 części praktycznych)

 

Na kursie w Kielnarowej tytuł Instruktora Wrotkarstwa uzyskało 27 osób, czyli spełniło wszystkie powyższe wymagania. Pozostałe osoby czekają poprawki bądź też konieczność uzupełnienia wykształcenia.

Pomimo trudnych warunków panujących w kraju z powodu COVID-19, udało się nam zorganizować kolejny kurs. Ogromnie cieszy nas zainteresowanie kursami i liczymy, że ta tendencja się utrzyma. Świadczy to o coraz większej popularyzacji naszych dyscyplin i sprawia, że rolkarzy jest coraz więcej.

 

Wkrótce pojawią się zdjęcia z kursu oraz film! Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych:

Ze wszystkimi uczestnikami kursu mamy nadzieję do zobaczenia na zawodach rolkowych lub innych wydarzeniach =)