Najlepsi polscy alpejczycy w Zakopanem

AZS Inline Alpine Cup

11 czerwca 2022 roku na trasie narotorolkowej COS Zakopane odbyły się pierwsze zawody z cyklu AZS Inline Alpine Cup, czyli Akademickiego Pucharu Polski w inline alpine, organizowanego przez środowisko AZS Warszawa. Na starcie mogliśmy zobaczyć całą śmietankę polskiego wrotkarstwa alpejskiego, na czele z takimi weteranami jak Michał Styrylski, Anna Nowak, Dariusz Kamecki, Hanna Rodawska, Karolina Dębicka, Iga Bartkowska, czy Karolina Ratajczyk.

Inline alpine to połączenie narciarstwa i rolek – zawodnicy startują na rolkach i mają za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wyznaczoną za pomocą tyczek, zupełnie jak na nartach. Podobnie jak na śniegu rywalizacja odbywa się w konkurencjach spotykanych w narciarstwie alpejskim czyli slalomie, gigancie, kombinacji, zawodach drużynowych oraz równoległych.

Zawodnicy startowali na trasie składającej się z 31 tyczek w obu przejazdach, rywalizując w kategoriach U12, U14, U16, Senior oraz AZS. Spośród pań najszybsza ze wszystkich okazała się Hanna Rodawska (U16), a rywalizację panów wygrał bez większego zaskoczenia jeden z najlepszych zawodników inline alpine na świecie i wielokrotny mistrz Polski, Michał Styrylski.

W kategorii AZS najlepsi okazali się Anna Nowak (AWF Kraków) oraz Vladyslav Kyryk (Politechnika Warszawska), zwłaszcza przejazdy zawodnika ze stołecznej uczelni wprawiły w niemałe zdumienie zawodników i kibiców, bowiem osiągnął drugi czas zawodów.

Na startujących, oprócz dyplomów i medali czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez AZS Warszawa oraz sponsorów, czyli Polskich Kolei Linowych, które ufundowały dla zawodników z podium jednodniowe karnety na Kasprowy Wierch, Rollerblade Polska, browaru Pilsveizer, oraz firmy Redbull. Zawody miały również świetną oprawę zapewnioną dzięki AZS Warszawa, a wyniki obsługiwała niezawodna firma S-time, znana z cyklu AZS Wintercup, dzięki której można było całą rywalizację obserwować na żywo w internecie. Wsparcie techniczne zapewnił również klub sportowy DeSki. Zawody były objęte honorowym patronatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich oraz patronatem medialnym Tygodnika Podhalańskiego.

AZS Inline Alpine Cup w Zakopanem były jedną z wielu zapowiadanych imprez dedykowanych zawodnikom akademickim oraz promujących inline alpine. Kolejne edycje już niebawem.

Pełne wyniki
https://azs.waw.pl/wp-content/uploads/2022/06/wyniki_wyniki_azs_merged.pdf

Relacja (youtube):
https://www.youtube.com/watch?v=HMP4Qq_A7fI&fbclid=IwAR2w_q7bXQJK4RGp7OSI4f1eRKnirYSsFKfnW3tbmVMl-RD2VOL9wjgKlIo