Niesamowite rezultaty osiągnęli reprezentanci Polski podczas World Skate Games – Mistrzostwach Świata sportów wrotkarskich w Argentynie. Cała impreza rozpoczęła się 24 października i zakończy 15 listopada, ale nasi reprezentanci zakończyli już swoje starty. Łącznie oglądaliśmy około 7000 zawodników z ponad 60 krajów rywalizujących w 10 dyscyplinach. Reprezentanci Polski wystartowali w :

  • jeździe szybkiej,
  • freestyle,
  • hulajnodze (park).

Nasza reprezentacja byłaby zapewne liczniejsza, ale niestety koszty udziału były bardzo wysokie, dodatkowo późny termin był dla niektórych dyscyplin bardzo niekorzystny, a niektóre dyscypliny odwołano. Nie zmienia to faktu, że Ci którzy w Argentynie się pojawili na pewno zapamiętają te zawody na długie lata – nie tylko ze względu na świetną atmosferę, ale również ze względu na rewelacyjne wyniki reprezentacji Polski!

Najwięcej powodów do radości dostarczyli nam zawodnicy freestyle zdobywając 7 medali, w tym również po raz pierwszy złote medale w imprezie takiej rangi!

Złote medale:

Srebrne medale:

Brązowe medale:

Wielkie brawa dla naszych medalistów jak również dla pozostałych zawodników, którzy plasowali się na wysokich miejscach – Liwii i Abigajl Pelinko oraz Adama Sitko.

Kolejnym polskim medalistą został Bartosz Oskroba w dyscyplinie hulajnoga, konkurencji park. Zawodnik pewnie przeszedł ćwierćfinał i półfinał. W finałowym przejeździe po nieudanej pierwszej próbie w drugiej wniósł się na wyżyny swoich możliwości i ostatecznie z niewielką stratą do zwycięzcy został wicemistrzem świata!

Bardzo blisko medalu byliśmy również w jeździe szybkiej. Wiktoria Dąbrowska awansowała do finału biegu na 500m, ale ostatecznie po fantastycznej walce ukończyła rywalizację na 4 pozycji. Również w pozostałych biegach nasza reprezentantka pokazywała się z bardzo dobrej strony dwukrotnie plasując się w pierwszej 10. Nasz najszybszy sprinter – Marek Kania awansował do półfinału na dystansie 100m, ostatecznie plasując się na najlepszym w historii swoich startów w MŚ 9 miejscu. Trzecim reprezentatem z jazdy szybkiej był Mateusz Kania.

Warto wspomnieć również o obecności sędziów z Polski pracujących podczas zawodów – w hokeju był to Maciej Pachucki, we freestyle Rafał Rackmann i Michał Sulinowski. Cieszymy się, że również w tym aspekcie jesteśmy widoczni.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim bez których ten wyjazd nie doszedłby do skutku:

  • Ministerstwo Sportu i Turystyki – bez wsparcia wyjazd byłby niemożliwy
  • Zico Racing – za wsparcie sprzętowe dla zawodników jazdy szybkiej
  • Sponsorzy prywatni zawodników.
  • Kluby, rodzice i trenerzy pracujący na co dzień z zawodnikami – za wsparcie finansowe, duchowe i merytoryczne. Warto wspomnieć, że udział zawodników był dofinansowywany, a nie w pełni finansowany, a część osób uczestniczyła na koszt własny/sponsorów.
  • Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego – za umożliwienie startu zawodnikom objętych szkoleniem w łyżwiarstwie szybkim.

 

Specjalne podziękowania dla ekipy freestylowej od zawodników jazdy szybkiej za okazaną pomoc podczas perypetii związanych z powrotem do Polski.

 

Strona organizatorów: http://wsgargentina2022.com/

Strona World Skate z informacjami o zawodach: https://www.worldskate.org/wsg2022