Koniec roku to świetny czas na podsumowanie. Jaki był rok 2022 w sportach wrotkarskich? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że sportowo był to najlepszy rok w historii istnienia naszego Związku.

Największe sukcesy nasi zawodnicy odnieśli podczas World Skate Games – Mistrzostwach Świata Sportów Wrotkarskich w Argentynie. Największa w tym zasługa naszej reprezentacji we Freestyle – na ich koncie znalazło się 7 medali! Na szczególne wyróżnienie zasługuje złoto seniorki Klaudii Hartmanis w konkurencji battle – piękne ukoronowanie wielu lat w światowej czołówce! Do złota nasza zawodniczka dołożyła jeszcze srebro w konkurencji classic jak również medale juniorów, których jest trenerką. Złoty medal w juniorskim classicu zdobyła Justyna Tęczar, w battle była 3, a w classic pair wraz z Aleksandrą Lisiecką uplasowały się na 2 miejscu. Dwa medale wywalczył również nasz junior – Wiktor Smosarski – srebro w classic i brąz w battle. Ósmy medal w Argentynie to zasługa Bartosz Oskroby w jeździe na hulajnodze (park). W jeździe szybkiej blisko historycznego wyniku była Wiktoria Dąbrowska, która na dystansie 500m uplasowała się na 4 miejscu. Świetne rezultaty dały 12 miejsce w klasyfikacji medalowej co również jest niesamowitym osiągnięciem!

Oprócz medali MŚ w swoim dorobku nasi zawodnicy zgromadzili również medale Mistrzostw Europy. Na pierwszy plan wybija się to złoty medal Michała Styrylskiego w slalomie równoległym oraz brąz dla drużyny (Hanna Rodawska, Karolina Dębicka, Antoni Zalewski, Michał Styrylski) w inline alpine. Rewelacyjny wynik zwłaszcza biorąc pod uwagę duże problemy z infrastrukturą w Polsce. Kolejny medal ME to Wiktoria Dąbrowska, która zajęła 2 miejsce w wyścigu na 1000m (jazda szybka). W tej samej dyscyplinie w Cadett Challange (nieoficjalne ME) nasza najlepsza kadetka – Hanna Mazur zdobyła 5 złotych i 1 brązowy medal potwierdzając po raz kolejny swój potencjał i niesamowity poziom sportowy. Jeśli chodzi o zawody rangi ME to w 2022 byliśmy świadkami debiutu reprezentantów Polski w jeździe figurowej na rolkach i wierzymy, że w kolejnych latach również w tej dyscyplinie sięgniemy po medale. W jeździe na deskorolce Mistrzostwa Świata zostały przełożone na początek roku 2023, z ważniejszych imprez odbyły się m.in. zawody Mystic Sk8 Cup w Pradze – ze świetnej strony pokazała się Zuzanna Bone zajmując 3 miejsce! Zawodniczka ta z całą pewnością w roku 2023 będzie walczyć o kwalifikację olimpijską i mocno będziemy trzymać za nią kciuki!

Na krajowym podwórku udało się rozegrać Mistrzostwa Polski we wszystkich dyscyplinach i wyłonić najlepszych zawodników. Cieszy rosnący poziom – zarówno organizacyjny jak i sportowy w większości dyscyplin dzięki czemu krok po kroku budujemy swoją markę co ma przynieść większe wsparcie finansowe niezbędne żeby nasze dyscypliny mogły się rozwijać.

W 2022 roku kontynuowaliśmy również programy upowszechniania jazdy na rolkach (Łączą nas rolki) i deskorolce (Deskorolka dla Wszystkich). Wspieraliśmy cykl zawodów dla dzieci i młodzieży (Dzieciaki na medal), szkoliliśmy nowych instruktorów (rolki, wrotki, deskorolka – łącznie 5 kursów) oraz sędziów (freestyle, jazda szybka, deskorolka). Po raz drugi zorganizowaliśmy również obóz sportowy ze świetnymi trenerami dla 3 dyscyplin (jazda szybka, freestyle, jazda agresywna).

Dużo pracy przed nami, ale to był naprawdę dobry rok!

Dziękujemy za wsparcie: