W dniach 10-11 czerwca odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów i Dzieci w Inline Alpine w szwajcarskich miejscowościach Hergiswil i Beckenried. Reprezentacja Polski osiągnęła znaczące sukcesy, zdobywając łącznie siedem medali, co stanowi najlepszy wynik w klasyfikacji medalowej tej edycji Mistrzostw Europy oraz jednocześnie najlepszy wynik ogółem spośród łącznej liczby medali.

Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Europy Dzieci i Juniorów

złoto srebro brąz łącznie
Polska 2 3 2 7
Włochy 2 1 0 3
Niemcy 2 1 2 5
Łotwa 1 0 1 2
Szwajcaria 1 2 0 3
Hiszpania 0 1 2 3
Czechy 0 0 1 1

Pierwszego dnia rywalizacji zawodnicy polscy zaprezentowali się imponująco, zdobywając aż cztery medale. Patryk Kapała z klubu KN Lider Kraków został mistrzem Europy w kategorii Children, zdobywając złoty medal. Gabriela Zawisza i Brajan Goryl z klubu Skimka Say Sport sięgnęli po srebrne medale, a Hanka Rodawska z AZS Warszawa wywalczyła brąz w kategorii Junior. Szczególnie imponujące było osiągnięcie Hanki Rodawskiej, która zajęła piąte miejsce wśród kobiet, uzyskując jednocześnie piąty czas zawodów.

W kategorii Children dziewcząt, Hanna Hyciek (Skimka Say Sport) zajęła 14. miejsce, a Zofia Krzywoń (Skimka Say Sport) uplasowała się na 18. pozycji. W rywalizacji chłopców, Karol Kaczmarczyk (Skimka Say Sport) zajął czwarte miejsce, a Mateusz Kapała (KN Lider Kraków) i Darek Kamecki (Skimka Say Sport) uplasowali się odpowiednio na siódmym i dziesiątym miejscu. W kategorii seniorów, Anna Nowak zajęła piąte miejsce.

Drugiego dnia zawodów, w konkurencji slalomu, Polacy kontynuowali swoje udane występy. Brajan Goryl (Skimka Say Sport Skawina) zdobył złoty medal w kategorii Children panów, a Patryk Kapała (KN Lider Kraków) zdobył srebrny medal. Gabriela Zawisza (Skimka Say Sport Skawina) również stanęła na podium, zdobywając brązowy medal w tej samej kategorii kobiet, ulegając jedynie zawodniczkom z Niemiec i Szwajcarii.

W konkurencji Juniorów, Hanka Rodawska (AZS Warszawa) zajęła piąte miejsce, mierząc się z mocną konkurencją. Dobrze spisał się również Darek Kamecki (Skimka Say Sport Skawina), który awansował w drugim przejedzie na siódmą pozycję (jedenasty ogólnie w tych zawodach).

Choć mogliśmy mieć biało-czerwone podium, niestety Karol Kaczmarczyk, mimo prowadzenia w pierwszym przejeździe, spadł na 14. miejsce. Niemniej jednak, wiemy, że ma ogromny potencjał i jesteśmy pewni, że jeszcze nas zaskoczy. Na 13. miejscu uplasował się Miłosz Bucki, a Mateusz Kapała zakończył zawody na 10. pozycji. W kategorii Children dziewcząt, Hanna Hyciek zajęła 15. miejsce, Zofia Krzywoń uplasowała się na 17. pozycji, a Lena Hyciek zajęła 20. miejsce.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom i dziękujemy za dostarczenie takiej dawki emocji!

wyniki sobota (gigant):

https://www.worldskate-alpine.org/files/2023/2023_INT_404-result_organizer.pdf

wyniki niedziela (slalom)

https://www.worldskate-alpine.org/files/2023/2023_INT_405-result_organizer.pdf