Inline Alpine

Co to jest inline alpine?

Inline alpine (pol. wrotkarstwo alpejskie) to połączenie jazdy na rolkach i narciarstwa. Zawodnicy poruszają się w dół po nachylonym fragmencie asfaltu, przemierzając trasę, wyznaczoną przez przegubowe tyczki, które przymocowane są do obciążnika (w postaci stalowej płyty).  W ramach dyscypliny inline alpine wyróżniamy następujące konkurencje: slalom, gigant, slalom równoległy, team event.

Sprzęt

Zawodnicy jeżdżą na rolkach, przeznaczonych do jazdy szybkiej. Dominują koła o średnicy 110 mm. Wyposażeni są w kaski (często z gardą), nagolenniki, ochraniacze na plecy i przedramiona, szorty chroniące uda i pośladki, w kije narciarskie z gardami, którymi zbijają tyczki.

Technika, przepisy

Nierozerwane z genezą, a także z rosnącą popularnością dyscypliny jest jej podobieństwo do narciarstwa alpejskiego. Typowo narciarski skręt równoległy jest jednak, tam gdzie to możliwe, wspomagany krokiem łyżwowym, który pomaga dodatkowo przyspieszyć.

W slalomie, najpopularniejszej z konkurencji, zawodnicy uderzają tyczki za pomocą kijów, uzbrojonych w gardy, chroniące dłonie. Choć na golenie zakładają ochraniacze, starają się nie dopuścić do kontaktu nóg z tyczką, stąd specyficzny sposób ataku tyczki – podczas najazdu należy „zbić” ją do środka kijem (nie gardą, jak ma to miejsce w narciarstwie), aby można było w bezpieczny sposób przejechać obok jej podstawy. Slalom gigant jest za to konkurencją bardziej zbliżoną do jej „zimowej” odpowiedniczki,  z tym różnic w technice jest mniej.

Zawodnicy startują w dwojaki sposób: albo jest to start płaski, albo z rampy (w Pucharze Świata jest ona obowiązkowa i musi mieć co najmniej 1,5 m wysokości). Jadą pomiędzy wyznaczającymi trasę tyczkami (w slalomie odległość między tyczkami 3-8 m, w gigancie 10-15 m). Średnie nachylenie trasy wynosi 6-15% w slalomie oraz 6-10% w gigancie. Trasa musi być odpowiednio szeroka (ok. 5 m) oraz zabezpieczona na całej długości, aby możliwe było bezpieczne przeprowadzenie zawodów. Liczba bramek w slalomie zawiera się w przedziale 30-60, zaś w gigancie w przedziale 20-35.

Szczegółowe przepisy znaleźć można na stronie www.firs-rad.org.

Historia 

Za kolebkę inline alpine uważa się Szwajcarię – zaczęto tam trenować i rywalizować w roku 1999. Wrotkarstwo alpejskie szybko znalazło uznanie w krajach takich jak: Austria, Czechy, Włochy, Niemcy, czy nawet Japonia. Entuzjaści tego sportu wywodzili się nie tylko z narciarstwa, ale też z jazdy szybkiej, co widać do dziś na przykładzie reprezentacji niemieckiej, czy włoskiej.

W r. 2004 po raz pierwszy zostały rozegrane zawody o Puchar Europy, który to cykl od 2010 r. zastąpiony został przez Puchar Świata. W tym samym roku Światowy Komitet Inline Alpine został przyjęty do Międzynarodowej Federacji Sportów Wrotkarskich (FIRS). Dziś za dyscyplinę (oraz za downhill) odpowiada osobna federacja WORLDSKATE-RAD.

Początki polskiego inline alpine sięgają początku XX wieku – na rolkach, w różnych częściach kraju, zaczęło jeździć kilka klubów narciarskich, urozmaicając w ten sposób przygotowanie do sezonu zimowego. Przełomowym dla dyscypliny w Polsce były lata 2014 oraz 2015. Wtedy to został zorganizowany pierwszy cykl zawodów (Warszawska Liga Inline Alpine), wtedy też – w wyniku kwalifikacji – został wyłoniony pierwsi polscy zawodnicy zadebiutowali w Pucharze Świata, dając zaczątek Kadry Polski w inline alpine. W tym samym roku, w Polskim Związku Sportów Wrotkarskich powstała Komisja Inline Alpine. Dziś wrotkarstwo alpejskie w przygotowaniu do sezonu narciarskiego wykorzystuje kilkadziesiąt klubów w Polsce. Reprezentacja Polski regularnie zalicza starty w Pucharze Świata, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, a także w wielu mniej renomowanych, ale często znakomicie zorganizowanych zawodach. Wyniki naszych zawodników można śledzić na stronie www.firs-rad.org, a także na fanpage’u Komisji – www.facebook.com/inlinealpinepoland.

Z kolei Warszawska Liga Inline Alpine dała impuls do powstania innych, regionalnych lig, a także Pucharu Polski.

Aktywność naszego kraju docenił FIRS-RAD, powierzając nam organizację najpierw Otwartych Mistrzostw Europy Wschodniej w Karpaczu (w 2016 r.), a następnie Pucharu Świata (Warszawa, ul. Agrykola, 11-12 czerwca 2017 r.).

Aktualności Inline Alpine

Badanie dotyczące negatywnych doświadczeń w sporcie wyczynowym

Nasz Związek bierze udział w projekcie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym negatywnych doświadczeń w sporcie wyczynowym. Głównym celem badania jest oszacowanie skali negatywnych doświadczeń w polskim sporcie wyczynowym. Zgromadzona wiedza, która zostanie...

czytaj dalej

Polski Związek Sportów Wrotkarskich otrzymał dofinansowanie programu Erasmus+.

Projekt Erasmus+ Rolltech, czyli techniki zarządzania związkiem sportowym oraz klubami sportowymi, ich wpływ na promocję i rozwój sportów wrotkarskich będzie realizowany przez PZSW do końca stycznia 2024 roku. Projekt mobilności kadry sportowej za główny cel stawia...

czytaj dalej

Komisja

Przedstawiamy skład Komisji Inline Alpine

Kontakt do Komisji:
mail: inlinealpine@pzsw.org

Antoni Zalewski

Przewodniczący Komisji

Ignacy Kamiński

Członek Komisji

Monika Blicharz-Gmur

Członek Komisji

Maja Krzyżanowska

Członek Komisji

Rafał Jachimiak

Członek Komisji

Przydatne linki

http://www.firs-rad.org – firs, strona dot. Inline alpine

https://www.facebook.com/Komisja-Inline-Alpine-472721386220713 – fanpage Komisji Inline Alpine

http://www.ortopedika.pl/ – strona głównego sponsora Kadry Polski