Jazda Figurowa

Komisja ds. Jazdy figurowej Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich zajmuje się wytyczaniem zasad współzawodnictwa, rozwojem i promocją dwóch dyscyplinach sportowych:

  • jazda figurowa na rolkach
  • jazda figurowa (artystyczna) na wrotkach

 Jazda figurowa na rolkach (ang. inline figure skating) jest sportem czerpiącym z dorobku łyżwiarstwa figurowego, w swoich początkach będący letnim treningiem dla łyżwiarzy, a obecnie będącym dla większości zawodników pierwszą dyscypliną sportową i uprawianą przez cały rok. Polega na wykonywaniu układów choreograficznych złożonych z kroków, skoków i piruetów przez zawodników jeżdżących na rolkach figurowych (jednośladowych, ang. inline figure skates). Rywalizacja w jeździe figurowej odbywa się w szeregu konkurencji: jazda solowa, pary sportowe, taniec w parze i solo, jazda synchroniczna.

Sport ten największą popularnością cieszy się w Europie i Azji. W Europie początek we współzawodnictwie w jeździe figurowej dało stowarzyszenie WIFSA (World International Figure Skating Association), które z powodzeniem do tej pory organizuje międzynarodowe zawody, w tym raz w roku zawody World Open. W gronie zawodników nie brakuje reprezentantów polskich klubów. Regulaminy dotyczące współzawodnictwa dostępne są na stronie www.wifsa.net. Obecnie zawody krajowe w jeździe figurowej na rolkach rozgrywane są według regulaminów WIFSA. W czerwcu 2021 po raz pierwszy w historii rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w jeździe figurowej na rolkach.

Międzynarodową kontrolę nad jazdą figurową na rolkach sprawuje federacja World Skate,  w której zrzeszony jest Polski Związek Sportów Wrotkarskich. World Skate jest jedyną na świecie federacją mającą prawo organizacji uznawanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski Mistrzostw Europy i Świata w jeździe figurowej na rolkach (na ten moment tylko w konkurencjach solowych). Dotychczas reprezentanci Polski nie brali udziału w Mistrzostwach. Regulaminy World Skate dla jazdy figurowej na rolkach dostępne są na stronie: http://www.worldskate.org/artistic/about/regulations/category/262-rule-books.html (patrz zakładki zatytułowane “Inline”). Regulaminy WIFSA i World Skate oraz systemy sędziowania są bardzo podobne, jednak występuje w nich trochę istotnych różnic.

Jazda figurowa (artystyczna) na wrotkach (ang. artistic roller skating, quad artistic skating). Polega na wykonywaniu układów choreograficznych złożonych z kroków, skoków i piruetów przez zawodników jeżdżących na wrotkach figurowych (dwuśladowych, ang. quad figure skates)

Sport ten największą popularnością cieszy się w Europie Zachodniej (szczególnie we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie jest nie mniej popularny niż łyżwiarstwo figurowe), w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i w Ameryce Południowej.  Początki wrotkarstwa figurowego sięgają XIX wieku, gdy na ziemiach obecnych Niemiec i Austrii zaczęto włączać taniec na wrotkach do przedstawień teatralnych i kabaretowych. W kolejnych dekadach jazda na wrotkach nabrała wyraźnie sportowego charakteru, opracowano system sędziowania i regulaminy poszczególnych konkurencji. Mistrzostwa Świata we wrotkarstwie figurowym rozgrywane są regularnie od 1947 roku.

Międzynarodową kontrolę nad jazdą figurową na wrotkach sprawuje federacja World Skate, a w ramach federacji współzawodnictwo w jeździe figurowej na wrotkach reguluje Artistic Technical Committee (ATC). Regulaminy w jeździe figurowej na wrotkach dostępne są na stronie: http://www.worldskate.org/artistic/about/regulations/category/262-rule-books.html

Na terenie Polski wrotkarstwo figurowe zaczęło rozwijać się jeszcze przed I Wojną Światową osiągając szczyt popularności w latach 60-tych. Niestety w okresie przemian ustrojowych zainteresowanie tą dyscypliną praktycznie ustało. W czasach obecnych wznowione zostało szkolenie w jeździe figurowej na wrotkach.

Aktualności Jazda Figurowa

Badanie dotyczące negatywnych doświadczeń w sporcie wyczynowym

Nasz Związek bierze udział w projekcie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym negatywnych doświadczeń w sporcie wyczynowym. Głównym celem badania jest oszacowanie skali negatywnych doświadczeń w polskim sporcie wyczynowym. Zgromadzona wiedza, która zostanie...

czytaj dalej

Polski Związek Sportów Wrotkarskich otrzymał dofinansowanie programu Erasmus+.

Projekt Erasmus+ Rolltech, czyli techniki zarządzania związkiem sportowym oraz klubami sportowymi, ich wpływ na promocję i rozwój sportów wrotkarskich będzie realizowany przez PZSW do końca stycznia 2024 roku. Projekt mobilności kadry sportowej za główny cel stawia...

czytaj dalej

Przedstawiamy kluby sportowe zrzeszone w PZSW prowadzące szkolenie w jeździe figurowej na rolkach i wrotkach:

KOMISJA

przedstawiamy skład Komisji PZSW ds. Jazdy figurowej:

Kontakt do Komisji:
tel. 695033935
mail: jazdafigurowa@pzsw.org

Alina Demidowska-Świniarska

Alina Demidowska-Świniarska

Przewodnicząca Komisji

Zakres działalności:

  • koordynacja prac komisji, promocja
Paulina MOŚCICKA (Turkowska)

Paulina MOŚCICKA (Turkowska)

Członek Komisji

Zakres działalności:

  • wytyczne sportowe, szkolenia, sędziowanie
Monika Jędrzejewska

Monika Jędrzejewska

Członek Komisji

Zakres działalności:

  • specjalista ds. jazdy figurowej na rolkach, wytyczne WIFSA
Beata Kukowska

Beata Kukowska

Członek Komisji

Zakres działalności:

  • specjalista ds. dotacji
Piotr Nowak

Piotr Nowak

Członek Komisji

Zakres działalności:

  • sędziowanie, organizacja zawodów

REGULAMINY

Regulaminy WIFSA – jazda figurowa na rolkach (regulaminy wykorzystywane obecnie na zawodach krajowych):

2024

2023

Regulamin jazdy figurowej na wrotkach, według którego rozgrywane są zawody krajowe w 2023:

Regulaminy World Skate – Jazda figurowa (artystyczna) na wrotkach oraz jazda figurowa na rolkach. Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata w jeździe figurowej na wrotkach i rolkach rozgrywane są według regulaminów World Skate.

KADRA NARODOWA

Kadra Narodowa w jeździe figurowej na rolkach – Regulamin powoływania i skład Kadry Narodowej:

MISTRZOSTWA POLSKI

Mistrzostwa Polski w Jeździe Figurowej na Rolkach odbędą 15-16 czerwca 2024 w Lublinie

ZAWODY

Sezon 2023/2024

Terminy zawodów krajowych: Kalendarz zawodów PZSW – Jazda Figurowa

Data zawodów Miejsce Nazwa zawodów Rodzaj zawodów Organizator Komunikat
16-17.12.2023 Brwinów Christmas Rewia Trophy (rolki i wrotki) Zawody miedzynarodowe i kwalifikacje do MP MKS Rewia Warszawa https://www.rewiawarszawa.pl/christmasrewiatrophy2023/
05-07.04.2024 Warszawa / okolice Warszawy MiniEuropa Kwalifikacje do MP MUKS Euro 6 ZAWODY NIE ODBĘDĄ SIĘ !!!
13-14.04.2024 Rumia Puchar Rumi Kwalifikacje do MP KJF Spin on Rolls https://shorturl.at/nKWZ1
18-19.05.2024 Elbląg Puchar Elbląga Kwalifikacje do MP UKS “Szóstka” Elbląg Komunikat-Puchar-Elblaga-2024
Program zawodów
Listy startowe, wyniki i link do streamu live
15-16.06.2024 Lublin Mistrzostwa Polski 2024 MP AS Lublin  Komunikat MP i Puchar AS Lublin
05-07.07.2024 Fasano / ITA WIFSA World Open 2024 WO ASD Fasano
20.07-4.08.2024 Portugalia Mistrzostwa Europy ME World Skate Europe
2-15.09.2024 Włochy World Skate Games (Mistrzostwa Świata) World Skate

Terminy zawodów WIFSA za granicą (jazda figurowa na rolkach):

Terminy zawodów World Skate za granicą (jazda figurowa na rolkach):

  • 20 lipca – 4 sierpnia 2024 – Mistrzostwa Europy w Portugalii
  • 2-15 września 2024 – Mistrzostwa Świata (World Skate Games) we Włoszech