Zostań instruktorem
Licencja PZSW
Kurs instruktora jazdy na rolkach
Jest organizowany przez nasz Związek od 2004 roku. W obecnej chwili organizujemy 2 kursy rocznie (w okresie wiosennym i jesiennym). Staramy się, aby każdy kolejny kurs był coraz lepszy. Od kilku lat kadra jest niezmienna. Są to pasjonaci i działacze sportów wrotkarskich w tym trenerzy, zawodnicy i instruktorzy z całej Polski. Dodatkowo swoją część prowadzi również Prezes PZSW.
Kurs Instruktora jazdy na rolkach jest przeznaczony dla osób, które chcąc zostać instruktorem jazdy na rolkach. Kurs odbywa się stacjonarnie przez 6 dni złożonych z 5 dni zajęć teoretycznych i praktycznych oraz ostatniego dnia egzaminów. Podczas kursu uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu:
- sprzętu rolkowego,
- prowadzenia zajęć w grupach,
- nauki podstaw dzieci i dorosłych,
- freeskate’u,
- jazdy szybkiej,
- freestyle slalomu,
- hokeja na rolkach,
- form prawnych klubów sportowych,
co pomaga uczestnikom w podjęciu pracy jako instruktor (w klubie, szkółce, założeniu swojej działalności). Rozwija i rozszerza ich wiedzę na temat prowadzenia zajęć grupowych i indywidualnych oraz przygotowuje do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Oprócz wiedzy teoretycznej szkolą swoje umiejętności jazdy w różnych dyscyplinach.
Po zdanym kursie uczestnik zyskuje:
- tytuł Instruktora Sportu: Jazda na rolkach z ramienia PZSW,
- legitymacje instruktora sportu: jazda na rolkach wydaną przez PZSW,
- certyfikat ukończenia wydany przez PZSW (w j. polskim i j. angielskim),
- wiedzę i doświadczenie,
- zajęcia z ekspertami w swoich dziedzinach,
- ciekawe i kreatywne formy zajęć,
- poznanie wielu ludzi związanych z naszym sportem,
- koszulkę z napisem „Instruktor Jazdy na Rolkach” i logiem PZSW.
Wymagania formalne:
- ukończone 18 lat
- dokument potwierdzający ukończenie szkoły średniej
- oświadczenie o niekaralności
- oświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu
- umiejętności rolkowe (określone w regulaminie)
*Jeśli masz ukończone 18 lat i jesteś w trakcie nauki w szkole średniej możesz wziąć udział w kursie, ale tytuł Instruktora otrzymasz dopiero z dniem ukończenia szkoły średniej.
Prowadzący:
- Bartosz Pisarek
- Tomasz Szymczyk
- Natalia Rutkowska
- Sandra Combrzyńska
- Piotr Combrzyński
- Krystian Zarzeczny
- Paulina Czapla-Muszyńska
- Ewelina Czapla
- Tomasz Bardelski
BARTOSZ PISAREK
Prezes PZSW (od 2016), trener jazdy szybkiej.
Ukończony AWF Warszawa (kierunek wychowanie fizyczne) i podyplomowo SGH (kierunek marketing sportu). Kilkuletnie doświadczenie nauczycielskie oraz handlowe (współwłaściciel sklepu z rolkami i łyżwami). Trener jazdy szybkiej III poziomu we Włoszech oraz klasy II w Polsce. Od 2007 trener jazdy szybkiej w klubach Ambra Ołtarzew, KS Wilanów, UKS Zryw Słomczyn i Legia Warszawa. Jako zawodnik jazdy szybkiej uczestnik Mistrzostw Europy i Świata, wielokrotny Mistrz Polski w kategoriach juniorskich i seniorskich, specjalista od długich dystansów.
Na kursie prowadzi zajęcia ze swojej specjalizacji – jazdy szybkiej oraz z prowadzenia zajęć w grupie, która jest niezwykle istotna dla przyszłych instruktorów. Na samym początku prowadzi również wykład dotyczący zasad funkcjonowania sportu w Polsce i miejsca jakie zajmuje w tym całym systemie Polski Związek Sportów Wrotkarskich.
TOMASZ SZYMCZYK
Członek zarządu Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Założyciel projektu I Love Rolki. Team Manager Powerslide Polska. Manager w sklepie online Bladeville. Od ponad 25 lat aktywny rolkarz agresywny.
Podczas kursu odpowiedzialny jest za poprawny przebieg oraz zachowanie wszelkich zasad dobrego zachowania i bezpieczeństwa. Dba o wpajanie dobrych nawyków przyszłych instruktorów pokazując im, że po zakończeniu kursu staną się osobami publicznymi.
W programie kursu są 4 wykłady które ma przyjemność poprowadzić. Dwa z nich dotyczą sprzętu rolkowego. Przekazuje na nich podstawową wiedzą o sprzęcie rolkowym oraz w jaki sposób odpowiadać na najczęściej zadawane przez kursantów pytanie: jakie rolki kupić. Na trzecim wykładzie dzieli się z przyszłymi instruktorami swoim doświadczeniem związanym z prowadzeniem projektu I Love Rolki – czyli problemy pracy instruktora i wizerunek rolek w Polsce. Wszyscy obecnie fizycznie i psychicznie po tym wykładzie będą w stanie uniknąć wielu błędów najczęściej popełnianych przez świeżo upieczonych instruktorów. Ostatni wykład dzieli z Bartkiem Pisarkiem. Wskazują na nim plusy zakładania stowarzyszeń i klubów – również oparte na ich własnym doświadczeniu.
Koordynuje kurs prawie od samego początku. Dba o to aby był coraz lepszy i trudniejszy – a co za tym idzie osoby biorące w nim udział wynosiły z niego praktyczną i potrzebną wiedzą, a czas spędzony na kursie został jak najlepiej wykorzystany. Zawsze jestem obceny przez cały czas trwania kursu i chętnie po zajęciach odpowiadam na wszelkiego rodzaju pytania związane z pracą instruktorów oraz tematami na których się znam.
NATALIA RUTKOWSKA
Licencjonowana instruktorka z wieloletnim doświadczeniem, pracuje w branży sportowej od 2004 roku, z wyczynowym sportem ma doświadczenie od najmłodszych lat jako zawodniczka łyżwiarstwa figurowego brała udział w Mistrzostwach Świata w Łyżwiarstwie Synchronicznym. Od 2016 roku prowadzi szkołę ice ‘n’ roll w Toruniu, gdzie uczy jazdy na rolkach i łyżwach. Uczenie innych jest dla niej źródłem ogromnej radości. Lubi motywować swoich uczniów i obserwować ich postępy. Najbardziej inspirujące są dla niej zajęcia z dziećmi. Na rolkach najbardziej lubi prędkość oraz naukę nowych trików. W wolnym czasie podróżuje, a do poznawania nowych miejsc często wykorzystuje rolki.
SANDRA COMBRZYŃSKA
Wieloletnia zawodniczka łyżwiarstwa synchronicznego w klubie MKS AXEL Toruń.
Kwalifikacje: instruktor sportu: łyżwiarstwo figurowe od 2013 roku i wrotkarstwo od 2015 roku; trener II klasy lekkiej atletyki od 2016 roku; wychowawca kolonijny od 2015 roku; kierownik wypoczynku od 2016 roku; Absolwentka AWF Poznań. Studia Licencjackie kierunek: sport. Studia magisterskie kierunek: organizacja i zarządzanie w sporcie.
Rolki to jej największa pasja, lubi każdą z dyscyplin i w każdej się rozwija. Uwielbia pracować z dziećmi i dorosłymi. Nauka innych sprawia jej ogromną przyjemność i niesamowitą satysfakcję. Jest jedną z założycieli szkółki łyżwiarsko-rolkowej ICERUNNERS ROLLRUNNERS w Poznaniu, która została utworzona w 2013 roku. Od 2020 roku pracuje również w PZSW, koordynuje kursy i działa na rzecz rozwoju dyscyplin.
Na kursie jest odpowiedzialna za naukę podstaw dorosłych i z chęcią przekaże Wam swoją wiedzę i doświadczenie.
PIOTREK COMBRZYŃSKI
23 lata na rolkach, liczne wyjazdy, zawody i pokazy zaowocowały w bogate doświadczenie, którym chętnie dzieli się z innymi. Lista zawodów w których brał udział jest naprawdę długa i zahacza o dwukrotne mistrzostwo Polski w aggressivie, zawody bladecross jak i medale za najlepsze triki wykonane na zawodach. Podczas swojej rolkowej kariery ponad 100 razy stawał na najwyższym podium. Cały czas czynnie startuje w zawodach reprezentując takie marki jak USD, Undercover Wheels oraz Powerslide Polska.
Przez pierwsze kilka lat Piotrek nie schodził prawie w ogóle z dużej rampy (half-pipeu), która dała mu obycie ze skokami i profilami. Wraz z biegiem czasu odkrywał kolejne dyscypliny jazdy agresywnej na rolkach: skatepark i street.
Na codzień prowadzi dwa sklepy stacjonarne z rolkami w Warszawie oraz uczy w jednej z tamtejszych szkółek.
Od zawsze jednym z jego najwiekszych marzeń było skakanie na mega rampie, które zresztą udało mu się zrealizować: jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie wylądował double flatspin 900 (podwójne salto do tyłu 180).
Na kursie instruktora wrotkarstwa PZSW Piotrek odpowiada za część praktyczną i egzamin z jazdy miejskiej.
Krystian Zarzeczny
20 lat doświadczenia na rolkach agresywnych umożliwiło Krystianowi opracowanie systemu nauczania dla najbardziej wymagających rolkarzy agresywnych/freeskatowych w kraju. Przez lata odnosił sukcesy na zawodach krajowych oraz międzynarodowych, dzięki temu, wie jak trenować w najbardziej efektywny sposób. Nadal czynnie uczestniczy w zawodach reprezentując takie marki jak Hedonskate, Powerslide oraz USD. Z wykształcenia jest Inżynierem Biomedycznym, który po kilku latach doświadczenia w wyuczonej profesji, zdecydował się na zmianę życiowej drogi. Praca licencjonowanego instruktora daje mu niezwykle wiele radości. Uwielbia motywować swoich podopiecznych do przekraczania coraz to większych barier w jeździe na rolkach. Wie jak ważne jest wyznaczanie sportowych celów i dążenie do ich realizacji.
PAULINA CZAPLA-MUSZYŃSKA
EWELINA CZAPLA
Jest absolwentką AWF-u w Warszawie. Na rolkach jeździ od ponad 12 lat. Wychowawnka szkółki rolkowej WODZU. Team rider marki Powerslide Polska. Instruktorka z wieloletnim doświadczeniem. Międzynarodowy sędzia WSSA.
Na kursie opowiada o dyscyplinach Freestyle Slalomu i pokazuję, jak wykorzystać podstawowe triki slalomowe w nauce podstaw jazdy.
Osiągnięcia:
Mistrzostwo Polski w konkurencji Speed Slalom
Wielokrotna medalistka Pucharu Świata
TOMASZ BARDELSKI
Bady wprowadzi Was w tajniki hokeja. Pokaże jak wykorzystać go w nauce jazdy ale i zapewnić dużą rozrywkę podopiecznym w każdym wieku!
Opolanin z urodzenia i przekonania. Zawodowo zajmuję się szeroko pojętym marketingiem i sprzedażą. Pracuję w Radiu Opole jako szef sprzedaży. Posiada wyższe wykształcenie kierunkowe związane z wykonywaną pracą (dwa fakultety).
Od dziecka przede wszystkim pasjonował go hokej na lodzie. Na łyżwach jeździ nieprzerwanie już kilkadziesiąt lat. Przez wiele lat miał przyjemność uprawiać hokej na lodzie wyczynowo w Orliku Opole, obecnie gra już tylko amatorsko.
Jego drugą pasją sportową jest hokej na rolkach. Wyczynowo jako prawy obrońca, gra już ponad 25. lat w najbardziej utytułowanym polskim klubie hokeja na rolkach, TH Marsjanie Opole, będąc jego wieloletnim trenerem i kapitanem. Jest również byłym wieloletnim reprezentantem Polski w hokeju na rolkach, jej kapitanem i trenerem, a międzynarodowe doświadczenie zdobywał podczas występów na kilkunastu Mistrzostwach Europy (zarówno z orzełkiem na piersi, jak i klubowych), jak i w Mistrzostwach Świata. Owe doświadczenie zaowocowało również zaproszeniem go przez Telewizję Polsat do komentowania podczas transmisji 20. meczów hokeja na rolkach, które odbyły się w Świdnicy w ramach World Games 2017 (Olimpiada Sportów Nieolimpijskich, Wrocław’20).
Przygodzie z rolkami zawdzięcza także ukończenie kursu instruktora wrotkarstwa zorganizowanego przez Polski Związek Sportów Wrotkarskich oraz powołanie do życia Szkółki Rolkarskiej REDwheel, którą prowadzi w Opolu od 9. lat.
Ponadto posiada dyplom instruktora hokeja na lodzie zdobyty podczas 8-miesięcznego kursu zorganizowanego przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, dzięki czemu okazjonalnie, gdy tylko znajdzie wolna chwilę, może współpracować z macierzystym klubem hokeja na lodzie, MUKS Orlik Opole.
MATEUSZ KANIA